Pomóż chronić płazy naszego miasta i regionu. Wyjdź na spacer JUŻ DZIŚ i włącz się w akcję!

Czym jest Ogółnołódzki Żabing?

Ogólnołódzki Żabing jest to projekt tworzony w nurcie nauki obywatelskiej, którego celem jest zinwentaryzowanie płazów na terenie miasta Łodzi i całego regionu, aby lepiej je chronić. Dodatkowym celem projektu jest również podniesienie świadomości łodzianek i łodzian na temat obszarów przyrodniczo cennych regionu oraz gatunków prawnie chronionych. W akcji wziąć udział może każdy, niezależnie od wieku czy posiadanej wiedzy przyrodniczej.

Jak się zaangażować?

  1. Udaj się na spacer nad okoliczny zbiornik wodny/rzekę/rów melioracyjny/podmokłą łąkę
  2. Zamień się w herpetologa (naukowca zajmującego się płazami i gadami) i obserwuj czy w wybranym przez Ciebie miejscu są płazy. Jeżeli masz taką możliwość np. z użyciem aparatu lub lornetki spróbuj je zidentyfikować. Użyj swojego słuchu. Płazy świetnie się kamuflują, ale w okresie godowym potrafią być głośne. Zwróć uwagę czy w wodzie znajduje się skrzek lub kijanki, i czy obecne są ryby. PAMIĘTAJ! Wszystkie płazy w Polsce objęte są ochroną gatunkową! Nie łap dorosłych osobników ani kijanek, nie przemieszczaj i nie zabieraj ich skrzeku! Warto dokumentować obserwowane płazy. Jeżeli jesteś w stanie to zrobić nagraj i sfotografuj je. Materiały takie przydarzą się przy weryfikacji obserwacji.
  3. Swoją obserwację zgłoś wypełniając formularz dostępny w zakładce “ZGŁOŚ”. Brak płazów to też wartościowa obserwacja. Jeżeli w miejscu obserwacji nie było płazów, również to zgłoś! Jeżeli nie jesteś w stanie zidentyfikować dorosłych płazów to w kwestionariuszu nie zaznaczaj żadnego konkretnego gatunku, to też jest OK! Możesz przesłać nam wykonane zdjęcia lub nagrania dźwięków na adres [email protected], a my pomożemy w identyfikacji. Szczegóły na temat tego jak wysłać materiały znajdziesz na końcu formularza i po przesłaniu zgłoszenia.

Dodatkowe materiały pozwalające na samodzielną naukę rozpoznawania płazów i ich głosów, oraz pomocne mapy znajdziesz w zakładce "informacje”.Patroni: